Zdarzenia drogowe a odszkodowanie komunikacyjne

Zdarzenia drogowe a odszkodowanie komunikacyjne

Niemal codziennie na polskich drogach dochodzi do kolizji lub innych, zagrażających zdrowiu i życiu, zdarzeń drogowych. Odszkodowanie komunikacyjne jest więc jednym z aktualnych tematów w naszym społeczeństwie. Dowiedz się więcej o rodzajach i następstwach wypadków drogowych, żeby zadbać o siebie i swoich bliskich.

 

Rodzaje zdarzeń drogowych a odszkodowanie komunikacyjne

Rodzajów wypadków drogowych jest wiele. Najczęściej są one powodowane przez kierowców, ale są też sytuacje, w których to pieszy lub rowerzysta są winni, a poszkodowany jest kierowca. Dokładnie wyjaśnimy, jak należy postępować w poszczególnych sytuacjach. Kluczową kwestią będzie uzyskanie odszkodowania.

Kiedy dochodzi do zdarzenia z winy kierowcy, należy zabezpieczyć miejsce wypadku. Istotne będzie uzyskanie notatki policyjnej, sporządzonej przez służby, w której znajdą się m.in. dokładne dane sprawcy oraz opis okoliczności. Poszkodowany, po przedłożeniu jej ubezpieczycielowi, uzyska wówczas pieniężną rekompensatę strat z OC kierowcy na pokrycie kosztów naprawy samochodu. Jeśli doszło do uszczerbku na zdrowiu, wtedy odszkodowanie powypadkowe obejmie również koszty leczenia, rehabilitacji lub pogrzebu.

W sytuacji, gdy winien jest pieszy bądź rowerzysta, postępowanie wyglądanie podobnie. Rodzi się jednak pytanie, kto pokryje koszty naprawy pojazdu, skoro pieszy nie posiada ubezpieczenia OC? Wówczas, najlepiej jest skorzystać z ubezpieczenia auto-casco. Z chwilą, gdy pieniądze zostaną wypłacone przez ubezpieczyciela, zyska on prawo do ubiegania się o należną kwotę od sprawcy wypadku. Jeśli natomiast nie posiadamy auto-casco, musimy zgłosić się ze swoimi roszczeniami bezpośrednio do pieszego.

 

Odszkodowanie powypadkowe a komunikacja miejska

Opisaliśmy już, co robić w razie wypadku drogowego, w którym udział biorą dwa lub więcej aut, rowerzysta bądź pieszy. Podpowiemy teraz, co zrobić, gdy do zdarzenia dochodzi w autobusie, a poszkodowany jest pasażerem. Uszczerbku na zdrowiu można doznać np. przez zbyt gwałtowne hamowanie. Do kogo wtedy kierować wniosek o odszkodowanie komunikacyjne?

Wówczas odpowiedzialność ponosi przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej. Ważne jest, żeby w przedkładanym wniosku dokładnie wskazać numer linii tego środka transportu oraz datę i godzinę zdarzenia.

Kiedy dzieje się coś złego, zazwyczaj jednak nie mamy głowy do formalności i domagania się rekompensaty. Szczególnie, gdy zdarzy się poważny wypadek. A odszkodowanie jest czymś, o co naprawdę warto zawalczyć. Ureguluje ono nasze finanse, zapewni tymczasową stabilizację i pomoże, kiedy nadchodzące wydatki okażą się zbyt duże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *