Zaniżone odszkodowanie – jak starać się o sprawiedliwą wysokość świadczenia?

Zaniżone odszkodowanie – jak starać się o sprawiedliwą wysokość świadczenia?

Zdarza się, że poszkodowani w kolizjach lub wypadkach komunikacyjnych otrzymują zaniżone odszkodowanie. Niektórzy ubezpieczyciele wykorzystują nieznajomość procedur oraz przepisów prawnych osób, które poniosły szkodę, by móc wypłacać niższe rekompensaty. W jaki sposób można sprawdzić, czy suma świadczenia została poprawnie obliczona i co trzeba zrobić, by uzyskać odpowiednią kwotę odszkodowania?

 

Sposoby na obniżanie kosztów świadczenia

Zaniżone odszkodowanie to ryzyko, któremu najłatwiej zapobiec, podejmując współpracę z firmą odszkodowawczą. Rzadko kto ma wystarczającą wiedzę, by móc samodzielnie stwierdzić, czy ubezpieczyciel prawidłowo obliczył wysokość rekompensaty. Doświadczeni eksperci z firmy odszkodowawczej dobrze znają metody jakimi posługują się niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, by obniżać rzeczywistą kwotę, a jest ich niemało.

Do częstszych zabiegów należy wliczanie cen zamienników zamiast oryginalnych części do samochodu, a także podawanie zbyt niskich stawek cen usług mechanika lub blacharza. Tych sposobów jest jednak o wiele więcej, dlatego warto powierzyć swoją sprawę komuś, kto potrafi je rozpoznać. Należy przy tym pamiętać, że kiedy w grę wchodzi szkoda całkowita, odszkodowanie może też być zawyżane, po to by można było wypłacić niższe odszkodowanie. W tym celu, np. zaniżana bywa wartość samochodu sprzed zdarzenia.

 

Zaniżone odszkodowanie – odwołanie od decyzji

Jeśli proces odszkodowawczy już się zakończył, ale suma podana przez ubezpieczyciela nie jest satysfakcjonująca, zawsze istnieje możliwość skonsultowania jego decyzji w kancelarii odszkodowawczej. W ten sposób poszkodowany będzie mógł się upewnić, czy koszty, jakie zaproponował mu zakład ubezpieczeniowy są wystarczająco wysokie. Co jeśli się okaże, że zostały zaniżone? Wtedy można zdecydować się na kilka rozwiązań.

Jednym z nich jest wystosowanie odwołania. Pracownicy kancelarii powinni pomóc w napisaniu tego dokumentu, w którym powinny się zawierać dane dowodzące, że rzeczywiste koszty poniesione przez poszkodowanego były wyższe niż te, wskazane przez ubezpieczyciela, który chce wypłacić zaniżone odszkodowanie. Dla poparcia tej tezy należy załączyć faktury i rachunki, np. za elementy zamienne, usługi lakiernika, mechanika oraz wszelkie inne przedmioty lub usługi, które były niezbędne do tego, by przywrócić pojazd do stanu sprzed zdarzenia.

 

Sąd czy dopłata do odszkodowania?

Jeśli odwołanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, poszkodowany może też spróbować rozwiązać sprawę na drodze sądowej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że proces ten może się ciągnąć, poza tym jego wynik jest niepewny. Nie wiadomo jaką decyzję podejmie sąd i kiedy, jeśli w ogóle, poszkodowany otrzyma pieniądze. Na szczęście, istnieje także druga możliwość, polegająca na skorzystaniu z dopłaty do odszkodowań, które oferują niektóre firmy odszkodowawcze.

Taka dopłata, czyli właściwie umowa cesji wierzytelności, oznacza, że osoba, która ją podpisze, rezygnuje z prawa do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych i przekazuje je osobie trzeciej (w tym wypadku kancelarii odszkodowawczej). W zamian otrzymuje stosowną sumę. Co prawda jej wysokość będzie nieco niższa niż ta, którą mógłby wskazać sąd, ale z drugiej strony, poszkodowany nie musi wtedy czekać na niepewny wynik postępowania sądowego i może w krótkim czasie otrzymać pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *