Stłuczka nie ze swojej winy – co robić?

Stłuczka nie ze swojej winy – co robić?

Nawet jazda zgodnie z przepisami nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa na drodze. Zawsze może znaleźć się ktoś, kto postanowi nieco nagiąć obowiązujące zasady. Jeśli byłeś uczestnikiem stłuczki, w której winę ponosi druga strona, należy ci się odszkodowanie komunikacyjne. Jak możesz je uzyskać?

 

Spisanie oświadczenia

W przypadku, gdy sprawca już na miejscu zdarzenia uznaje swoją winę, należy spisać odpowiednie oświadczenie. Dzięki temu będziesz mógł ubiegać się o pokrycie kosztów napraw u ubezpieczyciela sprawcy. Dokument musi zawierać dane osobowe winowajcy, datę i miejsce zdarzenia, numery rejestracyjne, numer polisy oraz okoliczności stłuczki. Teraz sprawca powinien podpisać gotowe oświadczenie.
Zdarza się również, że sprawca nie chce uznać swojej winy. Wtedy jedynym wyjściem jest wezwanie policji. Jeśli przy zdarzeniu byli obecni świadkowie, warto zebrać od nich zeznania. Będą one pomocne w uzyskaniu odszkodowania od sprawcy.

 

Weryfikacja

Oświadczenie spisane przez sprawcę na miejscu zdarzenia w toku postępowania będzie jeszcze raz sprawdzone przez Towarzystwo Ubezpieczeń. Służy to upewnieniu się, że ewentualne obrażenia i szok powypadkowy nie spowodowały zniekształcenia zeznań. Weryfikacja nie powinna jednak wpływać na termin likwidacji szkód przez ubezpieczyciela.

 

Likwidacja szkody

Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy powinno wypłacić odszkodowanie w terminie do 30 dni od wpłynięcia wniosku. Gdyby jednak ze względu na czynności prawne okazało się to niemożliwe, ubezpieczyciel ma jeszcze 14 dni na uregulowanie należności. Termin całkowicie nieprzekraczalny to 90 dni od wypadku. Istnieją jednak okoliczności, w których przedłużenie tego procesu jest uzasadnione – na przykład jeśli w tej sprawie toczy się postępowanie karne lub cywilne.

 

Samochód zastępczy

Na czas likwidacji szkód można otrzymać auto zastępcze, którego wynajem opłaca sprawca ze swojego ubezpieczenia OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na wynajem samochodu. Dodatkowo poszkodowany sam może wybrać firmę, w której wypożyczy samochód – ubezpieczyciel sprawcy nie może wpływać na jego decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *