Odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy – jak je otrzymać?

Odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy – jak je otrzymać?

Po udziale w wypadku, którego nie było się sprawcą, wypłaty odszkodowania można dochodzić na dwa sposoby. Pierwszy to oczywiście kontakt z własnym ubezpieczycielem. Zdecydowanie bardziej opłacalnym jest jednak pobrać odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. W jaki sposób jednak otrzymać pieniądze na likwidację szkód z OC sprawcy?

 

Odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy: zgłoszenie zdarzenia

Aby likwidacja szkody z OC sprawcy stała się faktem, trzeba oczywiście odpowiednio szybko zgłosić zdarzenie do ubezpieczyciela. Dlatego właśnie, jeśli dojdzie do wypadku trzeba zapytać sprawcę o numer ubezpieczenia. Ponadto, konieczne jest również pozyskanie innych jego danych. Wniosek o odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy, jeśli miała miejsce szkoda komunikacyjna, musi zawierać bowiem dane zarówno poszkodowanego jak i sprawcy. Muszą to być podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko, numer PESEL czy też adres zamieszkania.

Czasami, kwestia tego, kto spowodował wypadek nie jest do końca jasna. Zdarza się również, że sprawca jest ewidentny, jednak nie przyznaje się on do winy. W takiej sytuacji nie zostaje nic innego jak wezwanie policji. Jeśli jednak sprawca przyznaje się do winy, należy zadbać o to, aby zaraz po wypadku spisał oświadczenie pisemne, że bierze odpowiedzialność za szkody komunikacyjne wyrządzone w wypadku. Pozwoli to uniknąć kłopotów, jeśli sprawca chciałby się wycofać z przyznania do winy. Najlepiej jest więc wozić ze sobą przygotowany wcześniej wzór takiego oświadczenia. Wówczas pozwoli nam to zaoszczędzić cenny czas w przypadku drobnej kolizji drogowej, do których tak często dochodzi głównie w zatłoczonych miastach.

 

Z którym ubezpieczycielem trzeba się skontaktować?

Wiele osób, które chcą, aby likwidacja szkody została sfinansowana z ubezpieczenia OC sprawcy nie wie do którego z towarzystw ubezpieczeniowych powinno się zgłosić. Generalnie, najczęściej należy kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy. Jednakże, nie zawsze jest to konieczne.

Niektórzy ubezpieczyciele oferują dziś usługę zwaną bezpośrednią likwidacją szkód. W takiej sytuacji można zgłosić się do własnego ubezpieczyciela, który wyegzekwuje odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy. Jest to udogodnienie, które zasługuje na szczególną pochwałę. Z doświadczenia wiemy bowiem, jak długo może trwać samodzielne dochodzenie świadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *